پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

استریا یا خطوط پارگی پوستی چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یکباره با خطوط باریکی روی پوست خود روبرو شده باشید. این ترک ها ابتدا صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان، رنگ آنها به سفید تغییر می یابد. دلایل ایجاد این ترک های پوستی در ذهن ما کشیدگی پوست به دنبال افزایش وزن، دوران بلوغ و بارداری است ...

این خطوط، بیشتر روی باسن، سینه ها، بازوها، ران ها و شکم شکل می گیرند. برخی برای درمان آنها به پزشکان مراجعه می کنند، برخی به دنبال کرم های زیبایی کارخانجات بهداشتی آرایشی می روند و برخی دیگر درمان با لیزر را برمی گزینند. با دکتر عباس زمانیان، متخصص پوست و مو و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این عارضه گفتگو کردیم.

این ترک های پوستی که از نظر زیبایی آزار دهنده هستند چطور ایجاد می شوند؟

به این ترک های پوستی اصطلاحا استریا (striae) می گویند که عبارت است از اسکار های خطی سفید یا صورتی رنگ و معمولا به طور قرینه در نقاط مختلف بدن از جمله روی شکم، قسمت خارجی بازوها و ران ها و پشت کمر ایجاد می شوند. اگر چه اطلاعات کمی از علت این اسکار های پوستی در اختیار داریم ولی عواملی مانند ژنتیک، بارداری، دوران بلوغ، جهش رشد، افزایش سریع وزن، از دست دادن وزن، چاقی، ورزش هایی که باعث افزایش سریع توده عضلانی می شود و عوامل هورمونی به ویژه گلوکوکورتیکوئیدها یا مصرف موضعی یا سیستمیک این داروها را می توان به عنوان عوامل ایجاد استریا ها نام برد .

استریاها در ابتدا سفید نیستند. لطفا روند شکل گیری آن را توضیح دهید .

درست است. باید یادآوری کنم که پوست از ۳ لایه تشکیل شده که از خارج به داخل به ترتیب اپیدرم، درم و هیپودرم هستند و

هر کدام از این لایه های پوست نقش و وظایف خاصی را بر عهده دارند تا سلامت ما حفظ شود. لایه میانی پوست از الیافی تشکیل می شود که کلاژن و الاستین خوانده می شود. یکی از نقش های این الیاف، صافی و طراوت پوست انسان هاست البته این الیاف وظایف مهم دیگری هم دارند که از حوصله این بحث خارج است. بنابراین هرگونه آسیبی به این الیاف می تواند ظاهر ناخوشایند پوستی برای ما ایجاد کند. در رابطه با استریا به خاطر کشش پوست و از هم جدا شدن الیاف کلاژن درم باعث می شود ابتدا التهاب، ایجاد شود و به همین خاطر به رنگ قرمز یا صورتی متمایل به آبی هستند ولی بعد از مدتی که التهاب فروکش می کند به حالت سفید رنگ می آیند و سطح آنها نیز نازک و چروکیده می شوند .

استریاها در چه افرادی بیشتر رخ می دهند و چه درصدی از افراد جامعه را درگیر می کنند؟

این ضایعات در دامنه سنی ۵ تا ۵۰ سالگی هم در دختران و هم در پسران می تواند ایجاد شود و حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد از افراد جامعه (به?طورمتوسط۳۰درصد) را درگیر می کند. میزان شکل گیری این خطوط در خانم ها ۲ برابر آقایان است که عمدتا در دوران بلوغ و بارداری رخ می دهد. استریا در پسرها بیشتر روی ران ها، بازوها و همچنین پشت کمر شایع است .

آیا نوع پوست روی ایجاد آنها تاثیرگذار است؟

فکر می کنم همین طور است چون استریا در نژاد قفقازی که پوست نسبتا روشنی دارند، بیشتر دیده می شود اما ایجاد استریا با چرب یا خشک بودن پوست ارتباطی ندارد .

رابطه دوران بارداری با این ترک ها چیست؟ آیا می توان از ایجاد آنها در این دوره پیشگیری کرد؟

در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم داخل شکم، پوست کشیده می شود و این حالت به خصوص در ۳ ماهه آخر بارداری بیشتر مشهود است. همین کشش، باعث جداشدن الیاف لایه میانی (درم) پوست می شود و نتیجه آن اسکار هایی است که بیشتر خانم ها از نظر زیبایی آن را دوست ندارند. البته این اسکارها در همه بارداری ها اتفاق نمی افتد و حدود

۲۵ درصد از خانم ها به آن مبتلا نمی شوند. احتمال شکل گیری این عارضه در بارداری اول بیشتر از بارداری های بعدی است .

درمان این ترک ها چگونه امکان پذیر است؟ آیا زمان مراجعه در نوع درمان یا بهبودی آن موثر است؟

معمولا هر چه فرد مبتلا زودتر مراجعه کند مثلا در زمانی که این خطوط التهابی یا قرمزرنگ هستند برخی لیزر ها موثر هستند یا اینکه درمان دارویی هم در این موقع تاثیر بهتری خواهد داشت. پس بستگی به زمان مراجعه و نوع درمان دارد. استریاهای مزمن که رنگ آنها سفید شده است پاسخ درمانی ضعیفی خواهند داشت .

درمان چگونه صورت می گیرد؛ قرص، پماد، کرم های زیبایی تولید شرکت های آرایشی و بهداشتی یا لیزر؟

می توان از کرم های خاصی برای درمان استفاده کرد. البته شرکت های تجاری که محصولات آرایشی تولید می کنند، ادعا دارند که کرم های مخصوصی برای این اسکار ها تولید کرده اند اما تا زمانی که بررسی جامعی روی این محصولات صورت نگیرد نمی توان آنها را از نظر علمی تایید کرد. از لیزرهای به خصوصی نیز برای درمان این عارضه استفاده شده که موفقیت آن نسبی است. به طور کلی لیزر در مراحل اول ایجاد این ضایعات ممکن است کمک کند اما در همه موارد کارایی لازم را نخواهد داشت.

درمان چقدر زمان می برد؟ لطفا به تفکیک نوع درمان توضیح دهید.

اگر روش درمانی لیزر انتخاب شود، حداقل یک دوره درمانی ۶ ماهه لازم است و ماهیانه یکبار لیزر باید انجام گیرد. کرم های تجویزی برخی در دوران بارداری و برخی بعد از این دوران مورد استفاده قرار می گیرند که بین

۶ تا ۱۲ ماه زمان می برد. اگرچه موارد زیادی از این استریا ها بعد از یکسال خود به خود به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابند.

راه های پیشگیری از این ترک ها کدام اند؟ لطفا برای هر کدام از شایع ترین موارد که شامل بارداری، افزایش وزن و بلوغ، ورزش های عضلانی و کاهش وزن هستند، شیوه پیشگیری خاص آن را بگویید.

پیشگیری از ایجاد این عارضه کمی مشکل است چون در اختیار فرد نیست که بتوان جلوی آن را کاملا گرفت. برخی، کرم هایی را برای پیشگیری در دوران بارداری پیشنهاد داده اند ولی مستندات علمی که بتوان به آنها استناد کرد بسیار کم است به همین دلیل روش یکسانی برای همه موارد وجود ندارد.

توصیه پایانی؟

نکته حائز اهمیت، اطمینان خاطردادن به افراد مبتلا به این عارضه است چون تعداد قابل توجهی از این ضایعات به مرور زمان بهتر می شوند و اسکار ها خیلی کم به چشم می آید.

آخرین به روز رسانی (پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۳۰)